SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ(10/03/2015)

SANKO SANAT GALERİSİ’NDE RESİM SERGİSİ

Ressam Şefkat İşlegen, Sanko Sanat Galerisi’nde “Değiş/imler” temalı kişisel resim sergisi açtı.
Sanatçının genelde siyah ve tonlarıyla hazırlanan 41 eserinin yer aldığı serginin açılışı, Sanko Sanat Galerisi Yürütme Kurulu üyeleri, Sanko Tekstil Yönetim Kurulu Asistanı Murat Köylüoğlu ve Özel Sanko Okulları Genel Müdür Yardımcısı Sevim Karakaş, Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Aslı Özen ve sanatseverlerin katıldığı törenle gerçekleştirildi.
Birbirinden değerli sanatçıları Sanko Sanat Galerisi’nde ağırlamaktan mutlu olduklarını belirten Murat Köylüoğlu, "Her sergi açılışımızda değişik çalışmalarla karşı karşıya geliyoruz. Bu güzel eserleri toplumla bir araya getirmek, gençlere örnek olarak kendi içlerindeki sanat sevgisini ortaya çıkarmak dileğindeyiz’’ diye konuştu.
Gaziantep’e bu ilk kez geldiğini ve gördükleri karşısında çok memnun olduğunu kaydeden sanatçı Şefkat İşlegen de Sanko ailesine ve Sanko Sanat Galerisi yetkililerine kendisine bu fırsatı verdikleri için teşekkür etti.
Linol baskı ve tuval üzerine akrilik tekniğinde hazırlanan sergisinde hayatın yıpratıcı, yorucu, hızlı temposundan uzaklaşmayı “değiş/imler” adı altında bulmaya çalıştığını anlatan İşlegen, şunları söyledi:
“Serginin konusundan birisi; Mısır tanrılarının yaşam anahtarları. Herkesin yaşam anahtarı vardır, bu para, sevgi, güç olabilir. Ama biz Mısır firavunları gibi davranmayıp, yaşam anahtarlarımızı paylaşalım. Dünyada sadece bu önemli. Diğer konum ise ‘göz dinler’. Göz her zaman görmez; ritmi, resim değerlerini dinler. Ve siz resme baktığınızda anılarınızı görürsünüz.”
“Benim için resim yapmak bir düşünme etkinliğidir. Bu aynı zamanda bir yaşama biçimidir” diyen İşlegen, düşünerek, üreterek yaşamanın, kendisini ve çevresini daha anlamlı kılmanın yollarından biri olduğunu ifade etti.
Objelerin doğadan alınsın veya alınmasın öncelikle anlatmak istediklerini dile getirmeleri gerektiğine vurgu yapan İşlegen, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Resim yapmayı, öncelikle düşünsel bir etkinlik ve dile getirmek istediklerimin bir göstergesi olarak tanımlıyorum. Resimde biçimler ve renkler teknik ne olursa olsun önemli değildir. Yalnızca sonuç önemlidir. Her çalışma izleyicinin ilgisini çekmeyebilir. Sanatçının sunduğu ve iletmek istediği anlamda bütünlük kazandırması önemli. Resim yapmayı duygularımla ilgili bir eylem olarak görüyorum. Bir anlamda da resim yapmak sorun oluşturmaktır."
Konuşmaların ardından Sanko Sanat Galerisi Seçici Kurul Üyesi Akten Köylüoğlu, Sanko Holding sponsorluğunda bastırılan ‘’Belkıs Zeugma Mozaikleri’’ isimli bilimsel kitabı ressam Şefkat İşlegen’e hediye etti.
Şefkat İşlegen İzmir’de doğdu. 1978 yılında İzmir Buca eğitim Fakültesi Resim (Grafik) Bölümü’nden mezun oldu. 1996 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde lisans eğitimini tamamladı.
Sanatçı, özgün grafik baskı çalışmalarında genelde linolü tercih etmektedir. Mono print tarzında soyut çalışmalara da yer veren sanatçı, bugüne kadar yurt içinde 45 kişisel sergi açtı, uluslararası 32 sanat sempozyumuna katılarak Türkiye’yi temsil etti.
Yurt içi ve yurt dışı koleksiyonlarda eserleri bulunan sanatçının, 2010 yılında katıldığı Bejning Bienali’nde (Çin Halk Cumhuriyeti) eseri sergilenmeye değer görüldü. Kanal Ege televizyonunda 3 yıl Renkahenk programının yapımcılığı ve sunuculuğunu üstlenen, Uluslararası Plastik Sanatçılar ve Birleşmiş Ressamlar Derneği üyesi olan sanatçı çalışmalarını İzmir’deki atölyesinde sürdürüyor.
Sanatçı 1998-2012 yılları arasında Paris (Fransa), bremen, Essen, Köln (Almanya), Gent (Belçika), Floransa (İtalya), Stockholm (İsveç), Tokyo (Japonya), New YorkLos Angeles, Manhattan, Miami (ABD), Prizren (Kosova), Tiran (Arnavutluk) ve Nahcevan’da sergi açtı.
1998 - 2009 yılları arasında çeşitli kurumlardan 7 ödül alan İşlegen’in Sanko Sanat Galerisi’nde açılan sergisi, 27 Mart tarihine kadar gezilebilecek.

Haberi Paylaş :
2311 Defa Okundu.
Haberler
Hüseyin Aksoylu, ikinci solo sergisi “Açlık...
Fotoğrafçı Muammer Yanmaz tarafından projel...
Ressam Şefkat İşlegen, Sanko Sanat Galerisi...
“En Güzel 99 İsim, En Güzel 99 Yazı” hat sa...
ONLINE KATALOG
FUAR & STAND KURULUMU
SERGI & MÜZE KURULUMU
BİLGİLENDİRME FORMU
FOTO GALERİ
www.beetleart.com.tr
Tasarım ve Kodlama: Alfim Web Hizmetleri.
Site içerisindeki Tüm Materyanlar Hakkı Saklıdır.
Bizi Takip Edin